Inteligentny dom
Otrzymaj oferty od specjalistów jak SystemSmart Łukasz Waśniewski nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

SystemSmart Łukasz Waśniewski

18

Inteligentny dom

Autor: SystemSmart Łukasz Waśniewski, publikacja: 2017-12-14

„Inteligentnym domem” jest sieć czujników i detektorów na terenie całej posesji, które są połączone w jeden centralny system zarządzania wszystkimi domowymi instalacjami.

Zdjęcie nr 1

Słowo inteligentny oznacza, że system potrafi samoczynnie zareagować na określone sygnały, uruchamiając wcześniej zaprogramowaną do sytuacji akcję. Przykładowo w sytuacji wykrycia wody automatycznie zamknie zawór wody. Jeśli wykryje kogoś w pomieszczeniu, zapali światło i zwiększy temperaturę.

Liczba inteligentnych budynków zwiększa się na całym świecie. Technologie inteligentnego domu znajdują zastosowania np. w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, biurach, fabrykach i domach opieki. Zastosowanie systemu jest nieograniczone.

Dlaczego inteligentny dom?

Możliwość komfortowego oraz sprawnego sterowania oświetleniem, bramami wjazdowymi, ogrzewaniem, roletami oraz innymi urządzeniami elektrycznymi - wszystko to sterowane ze pomocą np. własnego telefonu, komputera i tabletu z dowolnego miejsca na świecie.

Urządzenia inteligentnego domu mogą być całkowicie bezprzewodowe, dzięki temu koszty związane z montażem są dużo niższe, a prace dużo mniej uciążliwe dla klienta. Modernizacja instalacji elektrycznej nie jest wymagana. System nie potrzebuje również zmian dotychczasowych włączników oraz pozostawia im normalną funkcjonalność.

Dom wypełniony spokojem

Dzięki zaimplementowanemu systemowi inteligentny dom zadba o bezpieczeństwo i zabezpieczy przed skutkami pożaru, zalaniem czy włamaniem.

Zdalne sterowanie domem świetnie sprawdza się dla osób z ograniczonymi ruchami. Ułatwia im poruszanie się w codziennym życiu.

Oszczędzanie energii

System pozwala mierzyć zużycie energii każdego z podłączonych urządzeń. Umożliwia to analizę urządzeń elektrycznych, co spowoduje zmniejszenie kosztów.

Bezpieczeństwo

Otrzymuj powiadomienia o wszelkich zagrożeniach, które mogą wydarzyć się w Twoim domu.

W czasie rzeczywistym jest możliwość uzyskania informacji o:

  • zalaniu domu / mieszkania – system wyśle powiadomienie, a zawór bezpieczeństwa automatycznie zakręci dopływ wody,
  • otwarciu okien, drzwi – dowiesz się, kiedy ktoś niepowołany spróbuje dostać się do Twojego domu,
  • zagrożeniu dymem, CO – tlenek węgla jest gazem niewidocznym i nieposiadającym zapachu, co czyni go wyjątkowo niebezpiecznym dla ludzi i zwierząt. Czujniki pożarowe (CO, dymu) poinformują Cię o zagrożeniu życia Twojego i Twoich bliskich i zyskasz cenny czas na odpowiednią reakcję,
  • niepożądanych osobach na Twoim terenie – system ruchu poinformuje Cię o tym, kiedy ktoś nieuprawniony pojawi się na terenie Twojej posiadłości.

Oszczędności

Zastosowanie systemu generuje ogromne oszczędności na zużyciu energii. Jesteśmy w stanie wygenerować 42% obniżkę na rachunkach. Składa się na to wiele czynników między innymi pomiar prądu, zastosowanie głowic termostatycznych czy stworzenie odpowiednich scen.

Zdalny dostęp

Zdjęcie nr 2

Nie musisz być w swoim domu, aby nim zarządzać! Wystarczy dostęp do telefonu z Internetem. Funkcja ta przydaje się podczas długiej nieobecności, a nawet wtedy, kiedy wychodzimy z domu w pośpiechu i zdarza się nam zapomnieć np. o wyłączeniu żelazka. Możemy otrzymywać informacje o zagrożeniu podczas naszej nieobecności oraz zaglądać do domu dzięki monitoringowi zewnętrznemu i wewnętrznemu, który również wchodzi w skład inteligentnego domu.

Komfort

Zdjęcie nr 3

Możliwość tworzenia tzw. „scen”, czyli specjalnie zaprogramowanych sekwencji, które uruchamiają się za pomocą czujnika lub jednego przycisku.

Nazwij swoją scenę – „Witaj w domu”. Po naciśnięciu jednego przycisku Twój dom Cię przywita – otworzy dla Ciebie bramę wjazdową – włączy podświetlenie podjazdu oraz kameralne oświetlenie w Twoim domu, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo.


Opracował:
Łukasz Waśniewski
SystemSmart Łukasz Waśniewski

Inteligentny dom - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 219 Specjalistów od Inteligentnych Domów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o inteligentnych domach